Šis vadovas tai trumpa mokslinių tyrimų rezultatų apžvalga nagrinėjusių papildų įtaką metabolizmui ir riebalų deginimui. Kaip žinia, papildai sportui gali padėti jums deginti riebalus, auginti raumenis, ir pasiekti savo tikslų, belieka iš gausybės šiuo metu rinkoje esančių papildų išsirinkti tinkamus.
Vienas iš labiausiai užtvindytų nišų pasaulyje yra riebalų deginimo papildų kategorija. Atrodo, kiekviena įmonė turi savo unikalų, patentuotą mišinį magiškų ingredientų, kurie stebuklingai išpūs Jūsų „six-pack‘ą“, kurio visada norėjote. Galų gale, daugelis iš šių papildų tiesiog suteikia vartotojui trumpalaikį energijos antplūdį (greičiausiai nuo kofeino), tačiau tik šiek tiek padeda riebalų deginimo procesui.
Todėl protinga pateikti trumpą moksliniais tyrimais paremtą vadovą apie papildų ingredientus/junginius, kurie iš tiesų turi teigiamą poveikį riebalų. Geras dalykas apie šias sudedamąsias dalis yra tas, kad jos yra lengvai prieinamos iš įvairių papildų bendrovių ir nekainuoja pernelyg brangiai.
Galiausiai, turėkite omenyje, kad šie papildai riebalų deginimui padeda dėl to, kad jie padidina medžiagų apykaitos greitį. Tai reiškia, kad, jei vartojate šiuos papildus ir dar persivalgote (priklausomai nuo kiek kalorijų sudeginate), tai Jūs juos vartojate veltui. Tačiau kai kurie žmonės, kurie nenori numesti riebalų gali turėti naudos iš šių papildų, nes tai duos jiems galimybę padidinti suvartojamo maisto kiekį, nes bus sudeginta daugiau kalorijų per dieną. Turint tai galvoje, galime pereiti prie esminės šio vadovo dalies.
Greitesnė medžiagų apykaita ar riebalų deginimas?
Prieš pradėdami gilintis į sudedamąsias dalis, skatinančias medžiagų apykaitą, būtų naudinga turėti primityvų suvokimą, kas tiksliai yra metabolizmas. Trumpai tariant, visi gyvi organizmai yra sudaryti iš paprasčiausių vienetų – ląstelių. Tarp šių ląstelių cheminės reakcijos vyksta nuolat, energijos naudojimo bei išlaisvinimo procese. Šios reakcijos yra suskirstytos į dvi kategorijas: anabolinės ir katabolinės. Energija naudojama jungiantis molekulėms, o pastarosios skleidžia energiją, kad suskaidytų sudėtingus substratus.
Taigi, iš esmės, metabolizmas visų šių fiziologinių ląstelių reakcijų, kurios būtinos siekiant palaikyti gyvybę, visuma. Daug kintamųjų, tokių kaip hormonai ir energijos būsena, įtakoja šias reakcijas ir kaip jos vyksta. Tačiau tie kintamieji peržengia mūsų nagrinėjamos temos ribas. Vėlgi, tiesiog žinau, kad medžiagų apykaita yra labai sudėtinga sistema, kuri palaiko gyvenimą, ir yra būdinga energijos eikvojimui iš šių procesų (taigi ir mitybos poreikiui).
Medžiagų apykaitos skatinimas
Medžiagų apykaitos „pagreitinimas“ iš esmės yra tai, kaip greitai anaboliniai / kataboliniai procesai vyksta ląstelėse ir todėl būtinai reikia palaikyti subalansuotą energijos būsenos greitį. Riebalų deginimo atveju, mes iš tikrųjų nenorime būti teigiamame arba subalansuotame energijos statuso būsenoje, kuri neleistų katabolizmo procesų, pavyzdžiui, riebalinio audinio irimo, kuris vyksta tada, kai ląstelė yra neigiamas energijos balansas (tai logiška, nes katabolinės reakcijos teikia energiją ląstelėms). Todėl žmonės dažnai vartoja „suvartotos kalorijos prieš sunaudotas kalorijas“ posakį, kuris reiškia, kad dienos gale turi būti gautas kalorijų deficitas, siekiant mesti svorį (ir tai yra tiesa su šiokiais tokiais niuansais).
Papildai medžiagų apykaitos aktyvumui
Taigi, dabar apie papildus. Toliau išvardinti papildai yra paprasčiausias žbūdas siekiant natūraliai pagreitinti medžiagų apykaitą. Teisingai, pagrindinis žodis aptariant sekiančias medžiagas yra natūraliai! Šį kartą atsiribosime nuo sudėtingesnių junginių ir kompleksų, tai aptarsime sekantį kartą. Tiesa, l-kartinitas ir poveikis jau aptartas išsamiai, tad šiame straipsnyje jo nebus. Dabar smagioji dalis, aptarsime kelis ingredientus, kurie padės pasiekti savo tikslą!
Kapsaicinas (lot. capsaicin)
Jūs žinote, kaip aštru pasidaro užvalgius aitriųjų pipirų? Tai šiluma, ateinanti iš kapsainoidų junginių, randamų pipiruose, kurie ir suteikia jiems aitrumą. Atlikti tyrimai pritarė išvadai, kad kapsaicinas aktualus, siekiant padidinti medžiagų apykaitos aktyvumą. Tačiau, valgyti daug paprikos, norint pasiekti tam tikrą kapsainoidų dozę yra nepraktiška dėl skrandžio dirginimo ir kitų virškinimo sutrikimų.
Tyrimai patvirtina, kad dėl padidėjęs metabolizmas išgėrus kapsaicino yra grindžiamas beta adrenoreceptorių stimuliacija. Manoma, kad šis energijos suvartojimas ir kartu sumažėjęs kvėpavimo koeficientas padidina riebalų oksidaciją.
Dozavimas – tyrimuose vidutiniškai veiksminga rekomenduojama 2,56mg norma kapsaicino buvo naudota su kiekvienu valgiu. Gali būti, kad veiksminga dozė svyruoja tarp 2-3 mg, ir gali būti taikoma ne ilgiau kaip 3 kartus per dieną. Paprastai kapsaicinas naudojamas valgio metu, nes gali suerzinti skrandį; jei galite toleruoti, nedvejodami vartokite tuščiu skrandžiu.
Papildai riebalų deginimui
Epigallocatechin gallate (EGCG / Žaliosios arbatos ekstraktas)
Žalios arbatos ekstraktas tapo dažnas ingredientas daugelyje riebalų deginimo produktų, atsižvelgiant į jo metabolizmą stiprinančias savybes. Pagrindinis žaliosios arbatos lapų elementas, atsakingas už šį metabolinį poveikį yra antioksidantas epigallocathechin galatas (EGCG). EGCG veikia kaip katechol-O-metiltransferazės fermentas, kuris pagreitina katecholaminų inhibitorių skilimą. Todėl EGCG vartojimas didina neurotransmiterių kaip dopamino ir adrenalino kiekius, kurie teigiamai veikia medžiagų apykaitą. Negana to, EGCG taip pat yra antikancerogenas ir turi stiprų antioksidantinį poveikį.
Dozavimas – literatūroje teigiamas metabolinis poveikis yra pasiekiamas su maždaug 150-250mg EGCG dozės per parą. Todėl, žaliosios arbatos ekstrakto kiekis priklauso nuo kiek EGCG koncentracijos yra vartojamame produkte. Pabandykite vartoti žaliosios arbatos ekstraktą / EGCG apie 30-60 minučių prieš darbą, nes jis stabdo katecholaminų skaidymą.
Kofeinas
Kofeinas yra labiausiai vartojamas stimuliuojantis narkotikas pasaulyje, gaunamas daugiausia iš kavos pupelių. Kofeinas yra tik centrinės nervų sistemos (CNS) stimuliatorius, todėl verta apsvarstyti jo naudojimą prieš pradedant vartoti.
Kofeinas veikia slopindamas fosfodiesterazės fermentus, kurie apsaugo nuo ciklinio guanozinmonofosfato (GMP) ir ciklinio adenozinmonofosfato (cAMP), dviejų svarbių cheminių stimuliatorių, kurie reguliuoja signalų perdavimą ląstelėse. Todėl, kofeinas puikiai padidina medžiagų apykaitą, taip pat, atrodo, turi įtakos substrato panaudojime, ypač riebalų rūgščių oksidacijoje.
Dozavimas – kofeinas yra sudėtingiausias iš junginių, paminėtų šiame vadove, nes tai stimuliatorius. Tyrimai rodo, kad 1 -3 mg kofeino vienam kilogramui kūno svorio yra nominali dozė sveikiems asmenims. Tiesiog įsitikinkite, kad nevartojate jo prieš miegą, nes gaite turėti problemų su nemiga. Taip pat vartokite kofeiną ciklais, siekiant prie jo nepriprasti.
Pirolochinolino chinonas (PQQ)
PQQ yra natūralus junginys, esantis quinoproteinuose (dažnai aptinkamos bakterijos), ir visų pirma gaunamas iš fermentuotų sojos pupelių. Pirolochinolino chinonas yra stiprus antioksidantas.
Hipotezė, kad PQQ pakelia medžiagų apykaitą, padidindamas mitochondrijų skaičių ląstelėse, procesas vadinamas mitochondrijų biogenezė. Be to, PQQ atrodo veikia kaip ląstelių signalizatorius, kuris imituoja kai kuriuos pagrindinius fizinio aktyvumo efektus ir didina organizmo gaminamą hormoną irisiną. Žmonėms, irisinas gali būti laikomas vienu iš svarbiausių fizinio aktyvumo reiškinių, nes cirkuliuojančo irisino lygis neigiamai koreliuoja su amžiumi, insulinu, cholesterolio ir adiponektino kiekiu ir teigiamai koreliuoja su liesa mase ir ghrelinu (alkio hormonu).
Tiesa, ši medžiaga dar ieško savo vietos po saule, todėl gana retai sutinkama. O gal tai ir liks tik mokslinių tyrimų pripažinimo sulaukusi medžiaga?
Dozavimas – placebu kontroliuojamų saugumo tyrimų su žmonėmis pagalba atrasta, kad efektyviausias PQQ suvartojimas svyruoja nuo 20mg iki 60mg per. Vartojimo laikas nėra svarbus.
Apibendrinkime
Taigi, jūs turite 3 pagrindinius ingredientus (PQQ pakeitus antioksidantais, visus 4 ingredientus), kurie padės padidinti jūsų medžiagų apykaitą ir perkels kūno sudėjimą į naują lygį (darant prielaidą, kad jūs valgote ir treniruojatės tinkamai).
Svarbu suprasti, kad papildai turėtų būti antrame plane, siekiant numesti riebalus ar auginti raumenis, o didžiausią dėmesį reiktų sutelkti dėmesį į mitybą, treniruotes ir gyvenimo būdo veiksnius.
Literatūra
1. Janssens, P. L., Hursel, R., Martens, E. A., & Westerterp-Plantenga, M. S. (2013). Acute effects of capsaicin on energy expenditure and fat oxidation in negative energy balance. PloS one, 8(7), e67786.
2. Yoshioka, M., Lim, K., Kikuzato, S., Kiyonaga, A., Tanaka, H., Shindo, M., & Suzuki, M. (1995). Effects of red-pepper diet on the energy metabolism in men.Journal of nutritional science and vitaminology, 41(6), 647.
3. Bose, M., Lambert, J. D., Ju, J., Reuhl, K. R., Shapses, S. A., & Yang, C. S. (2008). The major green tea polyphenol,(-)-epigallocatechin-3-gallate, inhibits obesity, metabolic syndrome, and fatty liver disease in high-fat–fed mice. The Journal of nutrition, 138(9), 1677-1683.
4. Shankar, S., Ganapathy, S., Hingorani, S. R., & Srivastava, R. K. (2007). EGCG inhibits growth, invasion, angiogenesis and metastasis of pancreatic cancer. Frontiers in bioscience: a journal and virtual library, 13, 440-452.
5. Hill, A. M., Coates, A. M., Buckley, J. D., Ross, R., Thielecke, F., & Howe, P. R. (2007). Can EGCG reduce abdominal fat in obese subjects?. Journal of the American College of Nutrition, 26(4), 396S-402S.
6. Arciero PJ, Gardner AW, Calles-Escandon J, Benowitz NL, Poehlman ET: Effects of caffeine ingestion on NE kinetics, fat oxidation, and energy expenditure in younger and older men.
7. Am J Physiol 1995, 268:E1192-1198.
8. Acheson, K. J., Zahorska-Markiewicz, B., Pittet, P. H., Anantharaman, K., & Jequier, E. (1980). Caffeine and coffee: their influence on metabolic rate and substrate utilization in normal weight and obese individuals. The American journal of clinical nutrition, 33(5), 989-997.
9. Kelly, D. P. (2012). Irisin, light my fire. Science, 336(6077), 42-43.