L-karnitinas – tai natūralus į vitaminus panašus junginys, kuris padidina ląstelių membranų pralaidumą riebiosiom rūgštims. L-karnitinas padeda transportuoti šias rūgštis į mitochondrijas, kuriose jos yra panaudojamos energijai gauti.
L-karnitinas
L-karnitinas į žmogaus organizmą pakliūna su maistu (mėsa bei pieno produktais). Tuo pačiu organizmas pats geba sintezuoti L-karnitiną iš amino rūgščių – lizino ir metionino, padedant vitaminams C, B6 bei geležies mikroelementui Galutinis jo sintezės etapas vyksta kepenyse, inkstuose bei smegenyse, nes tik šie audiniai turi tam reikalingus fermentus.
Pagrindinė L-karnitino metabolizmo funkcija yra riebalų oksidacijos stimuliavimas, todėl riebalai yra sudeginami ir neleidžiama jiems kauptis. Dėl to neatsiranda viršsvorio. Jis taip pat yra raumenų energijos šaltinis. L-karnitinas padeda deginti riebalus, suteikia energijos raumenims ir neleidžia kauptis riebalams. Taigi, puikiai tinka norintiems kontroliuoti kūno svorį. Aišku, vartojant vien L-karnitiną, svoris nesumažės, reikia taip pat mažinti suvartojamų kalorijų skaičių ir derinti tai su fizine veikla. L-karnitinas tik paspartina maisto riebalų deginimą ir sumažina alkio pojūtį.
L-karnitinas pagerina kraujo apytaką ir raumenų aprūpinimą deguonimi. Po intensyvaus fizinio krūvio padeda greičiau atsigauti organizmui, skatina baltymų sintezę, raumenų masės formavimąsi. L-karnitinas gali būti vartojamas ilgą laiką (nuo kelių mėnesių iki metų), nes nesukelia nepageidaujamų poveikių, jo perteklius pašalinamas su šlapimu. Rekomenduojama L-karnitino porcija per dieną po 300-1000 mg, tačiau dėl didesnio jo poreikio (sportininkams, norintiems atsikratyti viršsvorio) galima vartoti ir daugiau. Nepatartina vartoti vakare, nes gali būti sunkiau užmigti, todėl, kad L-karnitinas pasižymi poveikiu, didinančiu žmogaus aktyvumą.
Trūkstant organizmui L-karnitino ir esant bet kurios iš šių medžiagų stygiui, atsiranda L-karnitino deficitas, ko pasekoje vystosi miopatinis nepakankamumas, sutrinka riebalų apykaita bei susilpnėja raumeninis audinys.
L-karnitino trūkumą taip pat gali sąlygoti ir sunkus fizinis darbas, stresas, per riebus maistas, todėl rekomenduojama papildomai vartoti L-karnitino papildus norint išvengti neigiamų L-karnitino trūkumo pasekmių.
Organizmui trukstant vitamino C, vitamino B6 (piridoksino), vitamino B3 (niacino) ir geležies mažėja karnitino sintezė, todėl vartojant karnitiną nereikėtų užmiršti vitaminų.
(L-karnitino rekomenduojama vartoti po 300-1000 mg per dieną. Dėl didesnio jo poreikio (sportininkams, norintiems atsikratyti viršsvorio) galima vartoti ir daugiau. Nepatartina vartoti vakare, nes gali būti sunkiau užmigti, todėl, kad L-karnitinas pasižymi poveikiu, didinančiu žmogaus aktyvumą)-tiek daug,cia gal kokia klaida?Galbut 30-100 mg.?
300-1000 mg per parą, visiškai teisingos rekomendacijos.
O tai kiek mililitru,pas mane bonkutes po 25 ml-tai kiek mg cia bus?
žiūrėk sudėtį kiek tavo bonkutėje mg l-karnitino
Cha,paziurejau 15 ml,turi 1000 mg l-karnitino,tai reiskesi naudoju daugiau nei reike?
Amerikoniskame 25ml ir 2000mg l-karnitino,tai stipri doze?
2000 mg (2 gramai) l-karnitino nera stipri doze, jei sio papildo vartojimas derinamas su fiziniu kruviu. Geriausiai butu isskaidyti l-karnitino dienos doze (1-3 g) i dvi dalis: pirma vartojama ryte pusvalandi pries pusrycius, antra vartojama 30-40 min pries fizini kruvi arba 30 min pries valgi, kuris yra pries treniruote.
ar tinkamas vartoti su kreatinu?
Ar l karnitina galima maišyti su Bcaa?pvz prieš treniruotę