Nemokamas pristatymas su Omniva

Išrūgos, gerieji išrūgų baltymai

 

Dauguma sportuojančių žmonių tikriausiai žino, kad baltyminės išrūgos yra labai vertingos, bet dar kartą apie jas pakalbėti nebus per daug. Devintajame dešimtmetyje išrūgų baltymų milteliai sukėlė tikrą perversmą maisto papildų rinkoje ir išstūme iš lyderio pozicijų kiaušinių baltymų produktus. Mokslininkai nustatė, kad išrūgų baltymai geriau skatina baltymų sintezę – procesą, dėl kurio padidėja raumenų apimtys.

Išrūgų baltymuose yra pagrindinių ir šakotųjų aminorūgščių grandžių (BCAA – leucino, izoleucino ir valino), o tai – itin svarbu aprūpinant reikalingomis medžiagomis pagrindinius raumenų statybinius blokus.

Išrūgų baltymai yra žymiai lengviau ir greičiau įsisavinami nei kiti baltymai. Taip pat išrūgų baltymai turi itin didelę biologinę vertę – žymi pasisavinta jų dalis pasilieka organizme. Paminėtini naujų tyrimų duomenys kūne rodo, kad išrūgų baltymai naudingi ne tik siekiant sportinių rezultatų. Jie padeda sumažinti tam tikrų vėžio formų atsiradimo riziką, sureguliuoti kraujo spaudimą, sustiprinti imuninę sistemą.

Gaunami iš pieno

Išrūgų baltymų milteliai gaunami iš pieno. Piene yra dvejopų baltymų: kazeino ir išrūgų. Kazeinas sudaro apie 80% pieno baltymų, išrūgos – likusius 20%. Kazeino baltymas vandenyje netirpus, kitaip negu išrūgų baltymas. Prisiminkime tyvuliuojantį skystį ant į indeli supilto jogurto paviršiaus – tai išrūgos. Dėl itin gero tirpumo jos lengvai įmaišomos į daugumą skysčių.

Išrūgų baltymas yra sudarytas iš keleto skirtingų frakcijų (atskiriamųjų dalių), turinčių labai naudingų savybių.

Beta laktoglobulinas – didžiausias baltymų junginys, turtingas šakotųjų aminorūgščių grandžių (BCAA). Alfa laktalbuminas yra itin lengvai ir greitai raumenų pasisavinamas išrūgų junginys. Albumino peptidai – pieno baltymų hidrolizatai, juose gausu vitaminų, mineralų ir kitų medžiagų. Albuminai turi glutationo – jis yra labai svarbus antioksidatorius. Organizme sintetinamas imunoglobulinas saugo organizmą nuo svetimkūnių, padeda stiprinti imuninę sistemą. Tai daro ir antibaklerinėmis savybėmis pasižymintys laktoferinas bei laktoperoksidas.

Išrūgos adorojamos

Išrūgos, šalutinis sūrio gamybos produktas, dar visai neseniai būdavo išpilamos kaip nereikalingos. Ką tik išsiskyrusios išrūgos yra balsvas skystis – iš esmes tai yra vanduo su labai nedideliu kiekiu baltymų. Norint is jo pagaminti prisotintą baltymų produktą, reikia pereiti keletą išrūgų apdorojimo etapų. Kuo tokių etapų daugiau, tuo baltymų koncentrcija produkte didesne. Baltyminis išrūgų koncentratas gali būti trejopas:

Išrūgų baltymų koncentratas (IBK / angliškai Whey Protein Concentrate – WPC). Pirmasis filtravimas, kai išgaunami išrūgų baltymų milteliai, yra vadinamas ultrafiltravimu: naudojant slėgi per ąkytą membraną baltymai atskiriami nuo riebalų ir laktozės (pieno angliavandenio arba pieno cukraus), išsamiau apie tai žr. skyriuje Baltymų išskyrimo procesas. Tokiu būdu gaunama pagrindinė išrūgų baltymų medžiaga, kurios baltyminė koncentracija, priklausomai nuo filtravimo kartų, yra nuo 35 iki 85%. Dauguma IBK miltelių savo sudėtyje turi 70-80% baltymų. IBK nėra gryniausias baltymas, nes jis mažai apdorotas, bet tai gana aukštos kokybės medžiaga; be to, jos sudėtyje yra ir nedidelis kiekis angliavandenių bei riebalų. Palankiai vertintina ir tai, kad ribojant išrūgų apdorojimą IBK lieka ir didžioji dalis išrūgų baltymų naudingų junginių. Taip pat šis koncentratas savo kaina esti prieinamesnis žmonėms, turintiems ribotas finansines galimybes – išrūgų izoliatas ir hidrolizatas yra brangesni.

Ieškokite išrūgų baltymų miltelių, kuriuose išrūgų baltymo koncentratas yra nurodytas kaip pirmutinė ir pagrindinė sudedamoji produkto dalis.

Išrūgų baltymų izoliatas (IBI / angliškai Whey Protein Isolate WPI). Šis baltymas yra grynesnis nei IBK, nes ilgiau filtruojamas ir dar papildomai apdorojamas hromatografijos, kitaip sakant, jonų keitimosi būdu (žr. Baltymų išskyrimo procesas). Papildomas perdirbimas leidžia baltymo koncentraciją produkte padidinti iki 95% ir dar daugiau. Todėl šie, turintys mažiau angliavandenių ir riebalų milteliai yra tinkamas pasirinkimas laikantis dietos. IBI yra biologiškai vertingesnis už IBK. Izoliatas geriau tinka vartoti prieš treniruotes ir po jų: nes lengviau virškinamas ir greičiau pasisavinamas.

Ieškokite miltelių, kuriuose išrūgų baltymo izoliatas nurodytas kaip pirmutinė ir pagrindinė sudedamoji produkto dalis.

Išrūgų baltymų hidrolizatas (IBH / angliškai Whey Protein Hydrolisate WPH). Tai išrūgų baltymų koncentratas (IBK) ar išrūgų baltvmų izoliatas (IBI), gaunamas hidrolizės būdu, kada ilgesnės baltymų grandinės suskaidomos į trumpesnes. Toks skaldymas reiškia, kad baltymai apdorojami iš esmės, perdirbami, – hidrolizatą vartojant virškinimo sistema gali lengviau veikti. Aišku, kad IBH įsisavinami dar greičiau nei IBI, todėl hidrolizatas iš visų tinkamiausias vartoti po treniruočių. Bet dėl to jo kaina yra kiek didesnė. Priklausomai nuo perdirbimo proceso, IBH gali lurėti nuo 3 iki 50% aminorūgščių grandžių, suskaidytų vykstant hidrolizei. Skonis geriausiai rodo, kokią dalį hidrolizuotų grandžių turi produktas, nes baltymų milteliai su mažesniu baltymo fragmento kiekiu turi kartoką prieskonį.

Ieškokite produktų, kurių pagrindą sudaro IBH arba išrūgų peptidai.

Baltymus reikia maišyti

Išrūgų baltymai yra labai vertingas produktas, bet kiti baltvmų šaltiniai – kazeinas, sojos, kiaušinio baltymai – duoda papildomos naudos, kokios aptariamas produktas negali suteikti. Del šios priežasties dauguma maisto papildus gaminančių kompanijų siūlo su kitų rūšių baltymais sumaišytas išrūgas. Kazeinas, paprastai turintis koloidinio tirpalo dalelių formą arba pateikiamas metalų šarminio tirpalo (kazeinato) pavidalu, yra dažnas išrūgų produktų priedas. Išrūgų baltymas yra greitai virškinamas ir pasisavinamas, o lėčiau asimiliuojamas kazeinas užtikrina nenutrūkstamą ir ilgai trunkantį (net iki septynių valandų) amino rūgščių tiekimą raumenims. Toks poveikis apsaugo raumenų baltymus nuo irimo, o tai – labai svarbu tiek raumenims augti, tiek ir baltymams sintetinti.

Sojų baltymai (ir baltymų koncentratas, ir baltymų izoliatas) taip pat dažnai dedami į baltymų miltelių produktus. Sojos virškinamos ir pasisavinamos kaip ir išrūgos greitai. Jos irgi turi daug aminorūgščių (arginino, glutamino ir šakotųjų grandžių – BCAA), o veikia ir kaip antioksidantas, gerina raumenų atsistatymą po tienuuotės.

Kai kuriuose baltymų miltelių mišiniuose yra netgi kiaušinio baltymo ar albumino. Tokie produktai – labai aukštos kokybės, jie neturi angliavandenių ir riebalų. Mišinys turintis kiaušinio baltymo arba albumino, gerai tirpsta vandenyje. Šie baltymai svarbūs užtikrinant hormonų tekėjimo kelius organizme.

Geriausia yra rinktis produktus, kuriuose išrūgų arba kazeino baltymai būtų pagrindinės sudėtinės dalys. Tokie produktai gali būti vartoumi tarp valgymų, prieš miegą, kai organizmui būtinas ilgesnės trukmės aminorūgščių tiekimas. Jei produkte dar yra ir sojų ar kiaušinių baltvmų, nauda tik didėja.

Išrūgų dienos

  • Geriausia grynus išrūgų baltymus naudoti rytais, prieš treniruotes ir po jų;
  • Tinkamiausias laikas išrūgų mišiniams yra tarp valgymų ir prieš miegą.

Rekomendacijos

Laikas/  Išrūgų / Baltymų/ Rūšis/ Kiekis
Ryte IBI, IBK, IBH 20-40 g
Po treniruotės IBH, IBI, IBK 40 g
Prieš miegą Išrūgų baltymo mišinys 40 g

Baltymų išskyrimo procesas

Trumpai aptarsime pagrindinius būdus, kurie naudojami atskirti išrūgų baltymus nuo laktozės, riebalų ir kitų komponentinių pieno medžiagų. Keletas dažniausiai naudojamų būdų:

Ultrafiltravimas (UF) yra procesas, kai naudojant slėgį per akytą membraną iš išrūgų baltymų siekiama išskirti riebalus ir laktozę. Slegiant skirtinga galia, skystis sunkiasi per akytą – itin mažų skylučių membraną: ji praleidžia tik vandenį, mineralus ir mažesnes organines molekules. Didesnės baltymų molekulės nėra išstumiamos. Susiurbtos nuo membranos, jos apdorojamos toliau.

Mikrofiltravimas (MF) arba kryžminio tekėjimo mikrofiltravimas (KTM) – procesas, kai naudojant keraminius filtrus žemoje temperatūroje išrūgų baltymus toliau stengiamasi atidalyti nuo riebalų ir laktozės. Taip pašalinamos didžiosios riebalų dalelės, dar išlikusios po ultrafiltravimo proceso ir pasiekiama, kad riebalų dalis sudarytų mažiau nei 1%. Drauge išsaugoma didžioji dalis vertingų išrūgų baltymų junginių.

Jonų pasikeitimo (JP) metodo esmė – jonizuoto molio panaudojimas sintezei ir jungimuisi su baltymais, taip pat baltymų išskyrimui iš kitų sudedamųjų išrūgų dalių. Chemikalai, skirti pH subalansavimui, būtent sodos hidroksidas ir hidrochloro rūgštis, taip pat naudojami JP procese. Šis būdas dažnai pasitelkiamas gryniausio išrūgų baltymo – izoliato gamyboje. Trūkumas tik tas, kad dingsta kai kurie vertingi baltymų junginiai.

Pramoninė chromatografija yra brangesnis perdirbinio metodas, leidžiantis pagaminti vieną beveik gryną baltymo junginį. Dažniausiai šiuo būdu išgaunamas išrūgų baltymo junginys laktoferinas.

Hidrolizė – baltymo išskaidymas į peptidus (multiaminorūgščių dalis). Hidrolizė suardo kai kuriuos aminorūgščių ryšius baltyminėse grandinėse ir tai padeda suvirškinti bei pasisavinti produktą žymiai greičiau.


Scitec 100% Whey Protein Professional (išrūgų baltymų koncentratas ir izoliatas)Scitec 100% Whey Protein Professional (išrūgų baltymų koncentratas ir izoliatas)Išskirtinės kokybės baltymų mišinys, kuris kiekvienoje porcijoje turi 22 g baltymų ir 1300 mg aminorūgščių matricos, susidedančios iš leucino, l-glutamino ir taurino.Sužinok daugiau!

Parašykite komentarą