Pamenu pirmąjį kartą, kai įkėliau koją į salę. Aš treniravausi apie metus savo rūsyje. Kilnojau svorius, kuriuos man buvo padovanoję tėvai, per vienerias Kalėdas. Skaičiau daug žurnalų ir treniravausi kiekviena naktį, darydamas įvairiausius pratimus, kuriuos buvo galima atlikti su hanteliais, štanga ir suoliuku. Netrukus aš į tai įsitraukiau ir tai tapo mano aistra. Aš mėgau tą jausmą, kilnojant svorius kiekvieną naktį. Galiausiai aš paprašiau savo tėvo, kad leistų man eiti į tikrą sporto salę ir jis sutiko. Buvau laimingas, nes galėjau atlikti viską ką buvau matęs žurnaluose ir nebuvau suvaržytas ties turima įranga namuose. Pirmą dieną, kai atvykau, mane užvaldė visi tie svoriai ir treniruokliai, kuriuos mačiau. Žvalgydamasis aš supratau, kad padariau daug klaidų, kurios kitus žmones galėtų atkalbėti eiti į salę. Štai 10 klaidų sąrašas, apie kurias norėčiau, jog bučiau žinojęs anksčiau.
Pagrindinės pradedančiųjų klaidos
1 klaida: ego (savęs pačio) kėlimas
Tai bene didžiausia klaida, kurią gali daryti sportininkas. Tai per didelio svorio kėlimas, norint padaryti įspūdi draugams, merginai ar labiau patyrusiems sportininkams.
Iš asmenines patirties aš galiu jums pasakyti, jog niekas manęs taip neprajuokina, kaip jaunas vaikinukas keliantis per didelį svorį netaisiklingai, kad tik padarytų įspūdį kitiems. Nesėkmė- „Nuimkit tai nuo manęs“ jūsų draugai gali pamanyti, jog tai nieko baisaus, bet jūs save statote i pavojingą padėtį ir galite gauti rimtą traumą. Dauguma pradedančiųjų pervertina savo jėgas, kiek jie gali iškelti. Galiausiai patyręs sportininkas juokiasi ir lieka tikrai nesužavėtas tuo ką pamatė. Taisyklingas svorio kėlimas yra naudingesnis ir sudėtingesnis, negu svorio mėtymas ir savęs pačio apgaudinėjimas, lyg kokio maniako.
2 klaida: higienos trūkumas
Sporto salė, tai vieta, kai per dieną šimtai žmonių lieja prakaitą ir naudoja tuos pačius prietaisus. Tai puiki vieta, bakterijų plitimui. Reikia įsitikinti, jog tu esi kuo labiau higieniškas. Tai reiškia, kai pasinaudoji treniruokliu ar kuriuo nors suolu, baigęs pratimą, nuvalai treniruoklį. Taip pat, kai pasinaudojate tualetu, nusiplaukite rankas. Ar jūs norėtumėte gulėti ant prakaituoto suolo? Ne, taigi kodėl kas nors kitas turėtų norėt. Taigi įneškite ir nuo savęs šiokį tokį indėlį ir padėkite užkirsti kelią mikrobų plitimui salėje. Mažiausiai ko jūs norėtumėte, tai susirgti ir praleisti treniruotes. Atminkite, kad geriausiai išmokstama, matant pavyzdį.
3 klaida: svorių išmėtymas
Nemaža dalis sportininkų yra kalti del šito. Kaip mano mama sakydavo, jei ką nors išmoksi būdamas jaunas, tu tai visada darysi. Neišmėtykite svorių ir hantelių bet kur, padėkite juos i jiems priklausančias vietas. Negaliu pakęsti, tos netvarkos ieškant kažkur numesto svorio. Aš ir taip praleidžiu nemažai laiko tvarkydamas juos po savęs. Tai labai erzina, kai kiekvienam pakartojimui turi ieškoti svarmens visoje salėje. Išmėtyti svoriai ir hanteliai sudaro netvarkingos salės įvaizdį, taip pat tai gali būti pavojinga. Žmonės gali užkliūti ir taip susižeisti. Nepalikit svorių, visur aplink. Aš žiūriu į svorius, kaip į savo žaislus. Kai buvau dar vaikas, man pasakė sudėti žaislus i jų vietas. Taigi sudėkite viską, kaip priklauso, nes tai mano nauji žaislai.
4 klaida: bendravimas
Pirmoji mintis einant į salę turėtų būti, kaip atlikti puikią treniruotę. Aš suprantu, kad salė, tai vieta kur žmonės ateina ne tik sportuoti, bet ir bendrauti. Bet reikia įsitikinti, jog treniruotei skiri daugiausia dėmesio, o ne bendravimui. Aš matau daug naujokų atliekant pratimą nesusikaupus ir kalbantis, kai tuo metu kas nors laukia kol jis nulips nuo treniruoklio. Taip pat atminkite, jog yra žmonių kuriuos galite trikdyti savo kalbomis ir išmušti juos iš vėžių. Neįmanoma susikaupti treniruotėje, jei jūsų mintys yra kažkur kitur. Radęs tokius naujokus aš jiems pasakau, jog trumpas pokalbis nieko blogo, bet nereikia į tai įsijausti, kad tai stabdytų jūsų treniruotę. Draugiškas pajuokavimas gerai, bet per daug bendravimo salėje, neprives prie gerų rezultatų.
5 klaida: svorių neužsukimas
Laisvų svorių kilnojimas, tai efektyviausias treniravimosi būdas, bet taip pat ir pavojingiausias. To priežastis neužsukami svoriai. Svoris laisvai juda ir sukinėjasi, taip yra prarandamas balansas. Kai esi naujokas ir atlieki pavyzdžiui štangos spaudimą, yra labai svarbu išlaikyti štangos balansą, nes pradėjus treniruotis raumenys gali būti nevienodai stiprūs, ir štanga gali nusvirti į šoną. Tokiu atveju svoriai pradės slysti i tą pusę kuri silpnesnė, taip nenutiks, jei naudosite užsukimus. Esu matęs daug dalykų salėje, bet niekas manęs taip negąsdina, kaip svorio kėlimas ir visų svorių pamėtymas, vien dėl to, kad nenaudojami užsukimai. Vėliau išgirsti: „Aš jaučiau, kad vienos pusės svoriai slysta, bet nieko negalėjau padaryti“. Mažiausia ko jūs norite, tai statyti save į pavojingą padėtį. Užsukite svorį ir tada dirbkite, negalvodami, jog gali nukristi svoriai.
6 klaida: galvojimas, kad daugiau yra geriau
Pasakymas „Daugiau, ne visada geriau“ taip pat galioja ir kultūrizme. Daugiau svorio, daugiau serijų, daugiau pakartojimų. Aš esu tas kuriam svarbiau kokybė, o ne kiekybė. Taip, aš taip pat mėgstu daug treniruotis, bet visada yra riba. Visi pradedantieji turėtų naudoti viso kūno treniruotes ir skirti daugiausia 5 serijas didžiausioms raumenų grupėms. Pakartojimų skaičius turėtų būti 8-12. Poilsio laikas neturėtų viršyti 90 sekundžių. Labai gerai daryti 60 sekundžių poilsio pertraukėles tarp serijų, bet iki to reiks padirbėti. Galiausiai svoris ne visada turi didėti kiekvieną treniruotę. Jūs turite sugebėti taisyklingai ir nesunkiai atlikti visas serijas su tam tikru svoriu, bent pora savaičių, kad galėtumėte padidinti svorį. Niekada nedėkite svorio vien tam, kad pabandytumėte atlikti daugiau. Kokybė yra svarbiausia.
7 klaida: netaisyklingas pratimų atlikimas
Kaip asmeninis treneris aš stebėdavau daug sportuojančiųjų, kai kurie dirbdavo su dideliu ryžtu. Bet pasitaiko, kad atliekant pratimus jie, neišlaiko taisyklingos formos. Netinkamai keliamas svoris jus prives tik prie traumos ir nieko daugiau. Vienas pavyzdys, tai žiūrėti į žmones kurie atlieka neplinus prisitraukimus. Vietoj to, kad pilnai ištiestų rankas nusileisdami, jie tiesiog pasiekę ribą, kai rankos yra 90 laipsnių kampu per alkūnes, vel traukiasi į viršų. Toks darymas lygu nieko nedarymui. Labai pavojinga yra atlikti tokius pratimus, kaip pritūpimai ar įtūpstai, naudojant netinkamą laikyseną, nes yra labai tikėtina, kad gausite kelio traumą. Žiūrekite paveikslėlius, skaitykite ir stebėkite video, kaip atlikti pratimus išlaikant puikią laikyseną. Jei vistiek kyla neaiškumų dėl pratimo atlikimo, pasiklauskite salėje esančio trenerio. Kadangi anksčiau minėjau kokybę, tai naudokite kokybišką formą ir gaukite kokybiškus rezultatus.
8 klaida: nesubalansuotos svorių kilnojimo ir kardio treniruotės
Štai kur vyrai ir moterys skiriasi. Kai į salę ateina jauna mergina, dažniausiai ji eina prie kardio treniruoklio. Tokios, kaip ji yra žinomos, kaip kardio triušiukai. Kai į salę ateina jaunas vaikinas, jis iš karto patraukia link svorių. Merginos daro kardio treniruotes, vaikinai kilnoja svorius ir visi jie tikisi pasiekti norimų rezultatų. Aš čia, kad jums pasakyčiau, jog bet kurios lyties atstovai nesuderinę kardio ir svorių treniruočių, negaus pakankamai gerų rezultatų. Merginos jūs neturėsite ryškaus ir lieso raumens vien darydamos kardio treniruotes. Jūs tik deginsite raumenį, kurį turite ir prarasite savo apvalumus, kurie mums vaikinams taip patinka. Vaikinai jūs negalite tapti liesi arba užsiauginti daug raumenų vien kilnojant svorius. Jūs taip pat turite daryti kardio ir deginti kūne esančius riebalus. Kai kurie sako „Aš tik noriu tapti didelis“. Suprantama, bet jūs turite žinoti, jog svarbiausi jūsų raumenys yra širdis ir plaučiai. Jei jūsų širdies ir kraujagyslių sistema nėra geros būklės, jūs turėsite ilgiau ilsėtis tarp serijų, kol vėl atgausite gerą kvėpavimą. Per savaitę aš daryčiau 3 treniruotes su svoriais ir 3-4 kardio treniruotes po 30min.
9 klaida: plano neturėjimas
Tik įžengęs į salę, tu turėtum iškart žinoti, ką turi padaryti. Pradedantiesiems aš visada sakau, kad turėtų užrašus ir ten rašytų viską ką atlieka. Būtų gerai, kad jie turėtų treniruočių programą. Kurios pagalba būtų matyti, koks raumuo kurią dieną pradirbamas, kardio treniruočių laikas, taip pat serijos, pakartojimai ir koks svoris reikalingas vienam ar kitam pratimui. Naujokai susipainioja sudarinėdami savo planus, jie laukia kol nueis į salę ir tiesiog daro, tai kas jiems patinka. Be tikslo siekimo, rezultatai nebus tokie kokių buvo tikėtasi. Dabar nesunku rasti programą pagal kurią gali treniruotis, tik nereikia griebtis tų kurias naudoja profesionalūs sportininkai.
10 klaida: nesirūpinimas mityba
Duodamas patarimą naujokui aš visada priduriu, jog mityba yra labai svarbi šiame sporte. Mityba yra 90% šio galvosūkio. Jūs galite treniruoti savo užpakalį, turėdami idealią treniruočių programą, atlikdami pratimus taisyklingai ir palaikant intensyvumą, bet kol jūs neturėsite geros mitybos, jūs nenukeliausite niekur. Treniruotės ir mityba, šie dalykai būtinai turi būti suderinti. Tik vienas iš šių dviejų dalykų negali vesti jūsų į sėkmę. Nedarykite tokios klaidos, kai salėje sunkiai treniruojatės, bet nesugebate valgyti sveiko maisto vien dėl to kad nenorite, nes taip jūs tik švaistysite savo laiką. Skirkite laiko tam, kad galėtumėte tikrai gerai pavalgyti, tik taip pasieksite norimų rezultatų.
as uz sitas pastabas, bet mane treneris mokina nebijoti ir didinti svori visada sako prie to pacio ilgai negalima uzsizaisti sviorio, ar tiesa?
Treneris teisingai mokina – svorius reikia didinti nuosekliai, jokiu būdu neužsistovėti vietoje ir nedaryti „šuolių“.
gal galima daugiau apie tai kaip daznai ir po kiek didint svory?
elementari logika, jeigu sugebi nesunkiai padaryti nurodytą pakartojimų skaičių, didini svorį, pvz.: štangos spaudimą nesunkiai padarai 3x 10 su 60 kg, padidink svorį 5 kg; padidinus, 8-10 -tą pakartojimą darant prireiks pagalbos, po kelių treniruočių sutvirtėsi; kai 65 kg nekels didesnių sunkumų, vėl didinti svorį ir t.t. svorio didinimas priklauso tik nuo paties sportininko, kaip jis sugeba tobulėti. būtina įsidėmėti, jog kuo labiau didės svoriai, tuo lėčiau bus didinama.
o norėčiau paklausti kaip pradedantysis kodėl reikia auginti masę?
Reikia auginti raumenų masę, ne antsvorį.
Norejau paklausti, ka duotu tinkama mityba, pakankamas baltymu ir angliavandeniu kiekis, jei sporto tipas butu begiojimas vakarais ir keli pratimai namu salygoms, kaip atsispaudimai, atsilenkimai, ar imanoma kazko pasiekt tokiu sportavimo budu?
imanoma. tinkama mityba yra labai svarbi tavo kunui. namu salygomis gal ir neuzsiauginsi masiviu raumenu, bet puikiai gali paryskinti visa savo kuna ;)
As visur matau, kad reikia suderinti sporta ir mityba, taciau niekas neraso ka reiketu valgyti pusryciams pietums ar vakarienei. Ar galetumet man atsakyti ka reiketu valgyti pusryciams, pietums ir vakarienei, kad patirciau maksimalu poveiki raumenu didumui
ieškok ir rasi, pradedančiųjų skiltyje ir mitybos skiltyje yra ne vienas straipsnis ta tema.